A165L-AYA-24D-2
Part Number:
A165L-AYA-24D-2
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Actuator Type :
Square, Button
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
Yellow
Current Rating (Amps) :
5A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Operating Temperature :
-10°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
125 V