ATP19-SL4-612-M0DE-03Q
Part Number:
ATP19-SL4-612-M0DE-03Q
Description:
SWITCH ANTI-VANDAL 19MM SEALED S
Actuator Marking :
Power Symbol
Actuator Type :
Round, Button, Flush
Circuit :
DPDT
Current Rating (Amps) :
3A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 19.20mm Dia
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Anti-Vandal, Illuminated
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
28 V