PV4F2Y011-301
Part Number:
PV4F2Y011-301
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 24V
In Stock:
8
Actuator Marking :
No Marking
Circuit :
DPST-NO/NC
Current Rating (Amps) :
2A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, White
Illumination Voltage (Nominal) :
2.8 VDC
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 19.00mm Dia
Switch Function :
On-Mom, Off-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - DC :
24 V