AVH25LSSFE13122604
Manufacturer:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Part Number:
AVH25LSSFE13122604
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 26A 125V
In Stock:
18
Manufacturer :
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
Power Symbol
Actuator Type :
Round, Button, Flush
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Silver
Current Rating (Amps) :
26A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 25.20mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Type :
Anti-Vandal, Illuminated
Voltage Rating - AC :
125 V