AVH25LSSFE13242604
Part Number:
AVH25LSSFE13242604
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 26A 125V
In Stock:
20
Actuator Marking :
Power Symbol
Current Rating (Amps) :
26A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 25.20mm Dia
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V