YB26RKG01-2CF24-JB
Manufacturer:
NKK Switches
Part Number:
YB26RKG01-2CF24-JB
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
In Stock:
8
Manufacturer :
NKK Switches
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Rectangular, Button
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
Clear (White Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
0.4VA (AC/DC)
Features :
Voltage Reduction Lighting
Illumination Type, Color :
LED, Green/Red
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
28 V
Voltage Rating - DC :
28 V