AV2510E312Q04
Part Number:
AV2510E312Q04
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 250V
In Stock:
23
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
3A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 25.20mm Dia
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
250 V