YB15NKG01-5F24-JB
Part Number:
YB15NKG01-5F24-JB
Description:
SHORT BODY PUSHBUTTON/ILLUMINATE
In Stock:
12
Actuator Type :
Rectangular, Button
Color - Actuator/Cap :
Clear (White Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
0.4VA (AC/DC)
Features :
Tactile Feedback
Illumination Type, Color :
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
28 V
Voltage Rating - DC :
28 V