SW-PB7-03LB32DFRR12V
Part Number:
SW-PB7-03LB32DFRR12V
Description:
ANTI-VANDAL PUSHBUTTON SWITCH, 1
In Stock:
37
Actuator Marking :
No Marking
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
3A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
250 V