YB15WCKG01-1C12-JC
Part Number:
YB15WCKG01-1C12-JC
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
In Stock:
36
Actuator Type :
Round, Button
Color - Actuator/Cap :
Clear (Red Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
0.4VA (AC/DC)
Illumination Type, Color :
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
28 V
Voltage Rating - DC :
28 V