ATP22-SL3-724-B0SE-03Q
Manufacturer:
C&K, now part of Littelfuse
Part Number:
ATP22-SL3-724-B0SE-03Q
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH ANTI-VANDAL 22MM SEALED S
In Stock:
89
Manufacturer :
C&K, now part of Littelfuse
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button, Flush
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Silver
Current Rating (Amps) :
3A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 22.20mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Anti-Vandal, Illuminated
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
28 V