PV7F2T011-3R4
Manufacturer:
E-Switch
Part Number:
PV7F2T011-3R4
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V
In Stock:
40
Manufacturer :
E-Switch
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button, Flush
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
2A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Blue/Green/Red
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 22.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off, Off-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Anti-Vandal, Illuminated
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
48 V