8121J85ZGE223
Part Number:
8121J85ZGE223
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
In Stock:
317
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
1A (AC/DC)
Illumination Type, Color :
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
2.1 VDC
Operating Temperature :
-30°C ~ 75°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 15.24mm x 12.70mm
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
120 V
Voltage Rating - DC :
28 V