ATP16-DL1-000-B4SA-04G
Manufacturer:
C&K, now part of Littelfuse
Part Number:
ATP16-DL1-000-B4SA-04G
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH ANTIVANDAL 16MM DOME RING
Manufacturer :
C&K, now part of Littelfuse
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button, Domed
Circuit :
SPST-NO
Color - Actuator/Cap :
Silver
Current Rating (Amps) :
2A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
Off-Mom
Termination Style :
Solder Lug
Type :
Anti-Vandal
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
36 V