ATP16-SL1-612-M4SA-04G
Part Number:
ATP16-SL1-612-M4SA-04G
Description:
SWITCH ANTIVANDAL 16MM STD RING
In Stock:
842
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button, Flush
Circuit :
SPST-NO
Current Rating (Amps) :
2A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Switch Function :
Off-Mom
Termination Style :
Solder Lug
Type :
Anti-Vandal, Illuminated
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
36 V