PB6B2FM3M1CAL00Y500
Manufacturer:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Part Number:
PB6B2FM3M1CAL00Y500
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 125V
In Stock:
508
Manufacturer :
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button
Circuit :
SPST-NO
Color - Actuator/Cap :
Red
Current Rating (Amps) :
125mA (AC), 200mA (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 13.60mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
Off-Mom
Termination Style :
Wire Leads
Type :
Standard
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
50 V