CRTL11A12V2M9
Manufacturer:
CW Industries
Part Number:
CRTL11A12V2M9
Category:
Rocker Switches
Description:
SWITCH ROCKER DPST 20A 250VAC
Manufacturer :
CW Industries
Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
O -
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Circuit :
DPST
Color - Actuator/Cap :
Clear
Current Rating (Amps) :
20A (AC), 14A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Clear
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 27.43mm x 22.35mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
14 V