LTGUO411-TW-W-R/240V
Manufacturer:
Carling Technologies
Part Number:
LTGUO411-TW-W-R/240V
Category:
Rocker Switches
Description:
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Standard V) - Illuminated
Circuit :
SPDT + SPST
Color - Actuator/Cap :
White
Current Rating (Amps) :
10A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Neon, White
Illumination Voltage (Nominal) :
240 VAC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.58mm x 25.40mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On, On-Off
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V