LRGSEK511-C-B-B-0/024V
Manufacturer:
Carling Technologies
Part Number:
LRGSEK511-C-B-B-0/024V
Category:
Rocker Switches
Description:
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Circuit :
SPST
Color - Actuator/Cap :
Blue
Current Rating (Amps) :
20A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 30.00mm x 22.00mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V