TLGH-DG-TA10L-TB-B/12V
Part Number:
TLGH-DG-TA10L-TB-B/12V
Actuator Type :
Concave (Standard V) - Illuminated
Circuit :
SPST-NC
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
10A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.57mm x 25.40mm
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
125 V