LTIGL6A-6S-BL-RC-NBL/12V
Part Number:
LTIGL6A-6S-BL-RC-NBL/12V
Circuit :
DPST-NC
Current Rating (Amps) :
6A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
125 V