TLGI-DG-TB10B-TW-B/240V
Part Number:
TLGI-DG-TB10B-TW-B/240V
Actuator Type :
Concave (Standard V) - Illuminated
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
White
Current Rating (Amps) :
10A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Neon, Green
Illumination Voltage (Nominal) :
240 VAC
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.57mm x 25.40mm
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V