LTILA6M-1C-BL-RC-FN/125N/INDP
Part Number:
LTILA6M-1C-BL-RC-FN/125N/INDP
Actuator Type :
Concave (Standard V) - Illuminated
Circuit :
SPST-NC
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
6A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Neon, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
125 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V