LTGVO501-TR-B-R/240V
Part Number:
LTGVO501-TR-B-R/240V
Circuit :
DPST
Color - Actuator/Cap :
Red
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Neon, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
240 VAC
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.58mm x 25.40mm
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V