VY2102M29Y5UG6TV7
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
VY2102M29Y5UG6TV7
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Safety
Capacitance :
1000 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.453" (11.50mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
X1, Y2
Size / Dimension :
0.295" Dia (7.50mm)
Temperature Coefficient :
Y5U (E)
Thickness (Max) :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
440VAC