AML24GBE3AA02
Part Number:
AML24GBE3AA02
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Current Rating (Amps) :
3A (AC), 2A (DC)
Illumination Voltage (Nominal) :
28 VAC
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.98mm x 19.05mm
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
24 V