GRS-2012-2505
Manufacturer:
CW Industries
Part Number:
GRS-2012-2505
Category:
Rocker Switches
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V
Manufacturer :
CW Industries
Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Curved)
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Brown
Current Rating (Amps) :
16A (AC)
Features :
Polarized
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-20°C ~ 105°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.58mm x 13.97mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V