PRDDB1-16F-BA000
Manufacturer:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Part Number:
PRDDB1-16F-BA000
Category:
Rocker Switches
Description:
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V
Manufacturer :
Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Circuit :
DPST
Color - Actuator/Cap :
Amber
Current Rating (Amps) :
16A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Neon, Amber
Illumination Voltage (Nominal) :
110 VAC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 27.60mm x 25.40mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V