FMC12A2500000
Manufacturer:
APEM Inc.
Part Number:
FMC12A2500000
Category:
Rocker Switches
Description:
SWITCH ROCKER SPST 10A 250V
Manufacturer :
APEM Inc.
Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Curved)
Circuit :
SPST
Color - Actuator/Cap :
Yellow
Current Rating (Amps) :
6A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 19.20mm x 12.90mm
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
250 V