FRN91-25BB
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part Number:
FRN91-25BB
Category:
Rocker Switches
Description:
SWITCH ROCKER DPDT 20A 12V
Manufacturer :
Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Curved)
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
20A (DC)
Features :
Sealed
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 44.04mm x 22.02mm
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Off-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
12 V