MR93-12BBN
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part Number:
MR93-12BBN
Category:
Rocker Switches
Description:
SWITCH ROCKER SPST 12A 125V
Manufacturer :
Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Flat
Circuit :
SPST
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
12A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 19.20mm x 12.90mm
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Voltage Rating - AC :
125 V