PRDDD1-16F-BB0EW
Manufacturer:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Part Number:
PRDDD1-16F-BB0EW
Category:
Rocker Switches
Description:
SWITCH ROCKER DPDT 16A 125V
Manufacturer :
Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
I II
Actuator Type :
Concave (Curved)
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
16A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 27.60mm x 25.40mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V