PRBSD3-16F-BB0FW
Part Number:
PRBSD3-16F-BB0FW
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V
Actuator Marking :
- O =
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
16A (AC)
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 27.60mm x 13.80mm
Switch Function :
On-Off-On
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V