PRASD2-16F-BB000
Part Number:
PRASD2-16F-BB000
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V
Actuator Marking :
No Marking
Current Rating (Amps) :
16A (AC)
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 19.20mm x 13.00mm
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Voltage Rating - AC :
125 V