LW3125-L100-A
Part Number:
LW3125-L100-A
Description:
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V
Actuator Type :
Concave (Standard V) - Illuminated
Color - Actuator/Cap :
White
Current Rating (Amps) :
10A (AC), 6A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, White
Illumination Voltage (Nominal) :
28 VAC
Operating Temperature :
-20°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 32.00mm x 19.80mm
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V