MLW3015-28-PC-1A
Part Number:
MLW3015-28-PC-1A
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V
Actuator Type :
Paddle - Illuminated
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Red
Current Rating (Amps) :
5A (AC), 3A (DC)
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
28 VAC
Operating Temperature :
-10°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 18.70mm x 16.70mm
Switch Function :
On-Mom
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V