LW3125/CUL-0100-A
Manufacturer:
NKK Switches
Part Number:
LW3125/CUL-0100-A
Category:
Rocker Switches
Description:
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V
Manufacturer :
NKK Switches
Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Standard V)
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
White
Current Rating (Amps) :
10A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-20°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 32.00mm x 19.80mm
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
125 V