AML24GBE2CA03
Part Number:
AML24GBE2CA03
Description:
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
Current Rating (Amps) :
3A (AC), 2A (DC)
Illumination Voltage (Nominal) :
28 VAC
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.98mm x 19.05mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
24 V