LTILA5M-1S-BL-CL-FN/28V
Part Number:
LTILA5M-1S-BL-CL-FN/28V
Actuator Type :
Concave (Standard V) - Illuminated
Circuit :
SPST-NC
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Clear
Illumination Voltage (Nominal) :
28 VAC/DC
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
28 V