2641LHA21900L220V
Part Number:
2641LHA21900L220V
Description:
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Flat - Illuminated
Color - Actuator/Cap :
Orange
Current Rating (Amps) :
16A (AC), 15A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Neon, Orange
Illumination Voltage (Nominal) :
220 VAC
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 30.00mm x 22.00mm
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
12 V