2641LH/2A23601L220V
Part Number:
2641LH/2A23601L220V
Description:
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V
Actuator Marking :
O -
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/Cap :
Red
Current Rating (Amps) :
16A (AC), 15A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Neon, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
220 VAC
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 30.00mm x 22.00mm
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
12 V