TLGG-DA-TA205-TW-B/12V
Manufacturer:
Carling Technologies
Part Number:
TLGG-DA-TA205-TW-B/12V
Category:
Rocker Switches
Description:
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Standard V) - Illuminated
Circuit :
SPST
Color - Actuator/Cap :
White
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Amber
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.57mm x 25.40mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
Wire Leads
Voltage Rating - AC :
125 V