U15J19Z3QE22
Manufacturer:
C&K, now part of Littelfuse
Part Number:
U15J19Z3QE22
Category:
Rocker Switches
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Manufacturer :
C&K, now part of Littelfuse
Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Curved)
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
5A (AC/DC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 38.74mm x 16.46mm
Product Status :
Active
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.062" (1.5mm)
Voltage Rating - AC :
120 V
Voltage Rating - DC :
28 V