2646LH/2A212000L0
Manufacturer:
APEM Inc.
Part Number:
2646LH/2A212000L0
Category:
Rocker Switches
Description:
SWITCH ROCKER DPDT 16A 125V
Manufacturer :
APEM Inc.
Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Flat
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
16A (AC), 15A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 30.00mm x 22.00mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
12 V