61112917-0-0-N
Manufacturer:
Carling Technologies
Part Number:
61112917-0-0-N
Category:
Rocker Switches
Description:
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Paddle
Circuit :
DPST
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
8A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 19.20mm x 12.90mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
125 V