CG102J25S205QF
Manufacturer:
C&K, now part of Littelfuse
Part Number:
CG102J25S205QF
Category:
Rocker Switches
Description:
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Manufacturer :
C&K, now part of Littelfuse
Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
Dot
Actuator Type :
Concave (Curved)
Circuit :
SPST
Color - Actuator/Cap :
Black, Red
Current Rating (Amps) :
16A (AC)
Features :
Two-Tone Rocker
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 27.80mm x 13.80mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V