PRASA3-16F-BB0JW
Manufacturer:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Part Number:
PRASA3-16F-BB0JW
Category:
Rocker Switches
Description:
SWITCH ROCKER SPST-NO 16A 125V
Manufacturer :
Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
Power Symbol
Actuator Type :
Concave (Curved)
Circuit :
SPST-NO
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
16A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Dust Proof
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 19.20mm x 13.00mm
Product Status :
Active
Switch Function :
Off-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Voltage Rating - AC :
125 V