MLW3012-28-RB-2A
Part Number:
MLW3012-28-RB-2A
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V
In Stock:
19
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/Cap :
White
Current Rating (Amps) :
5A (AC), 3A (DC)
Illumination Type, Color :
Incandescent, White
Illumination Voltage (Nominal) :
28 VAC
Operating Temperature :
-10°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Square - 19.20mm²
Switch Function :
On-On
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V