RA12131121
Manufacturer:
E-Switch
Part Number:
RA12131121
Category:
Rocker Switches
Description:
SWITCH ROCKER SPST 11A 125V
Manufacturer :
E-Switch
Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
O -
Actuator Type :
Concave (Curved)
Circuit :
SPST
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
11A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 19.40mm x 13.10mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
125 V