RA11131900
Part Number:
RA11131900
Description:
SWITCH ROCKER SPST 11A 125V
Actuator Marking :
No Marking
Color - Actuator/Cap :
Red
Current Rating (Amps) :
11A (AC)
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 19.40mm x 13.10mm
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Voltage Rating - AC :
125 V